"Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia" – nowa publikacja Towarzystwa Miłośników Bytomia

"Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia" – nowa publikacja Towarzystwa Miłośników Bytomia

Nowe wydanie książkowe jest do nabycia, dzięki inicjatywie Towarzystwa Miłośników Bytomia. Tytuł tej pozycji to „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia”. W miejscowej bibliotece planowane jest spotkanie z osobą, która jest twórcą tej książki, dr Heleną Jadwiszczok-Molencką.

Bytom na przełomie wieków XIX i XX był sceną imponującego rozwoju. W tym właśnie okresie, zastąpiono niewielką, prowincjonalną zabudowę wysokimi, miejskimi kamienicami. Te ostatnie do chwili obecnej robią wrażenie swym przepychem zdobień oraz mnogością stylów architektonicznych.

Dr Helena Jadwiszczok-Molencka zaprasza czytelników do podróży w czasie na przełom XIX i XX wieku. Poznajemy twórców i inicjatorów prywatnej, biznesowej oraz sakralnej zabudowy centrum miasta. Autorka w swej książce omawia zarówno miejsca dobrze znane każdemu mieszkańcowi Bytomia, jak i te, które uległy istotnym transformacjom na przestrzeni lat.

Dr Jadwiszczok-Molencka posiada tytuł doktora nauk humanistycznych, specjalizując się w kulturoznawstwie i religioznawstwie na Uniwersytecie Śląskim. Jest także historykiem sztuki i absolwentką Liceum Plastycznego w Katowicach. Przez długie lata pełniła funkcję pracownika Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bytomiu, zyskując przez to gruntowną wiedzę na temat zabytkowego dziedzictwa miasta. Obecnie jest specjalistką do spraw zrównoważonego budownictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Jej prace naukowe i publikacje dotyczą szerokiej gamy tematów, takich jak ochrona i wartościowanie dziedzictwa kulturowego, sztuka, historia, kultura popularna czy intertekstualność.