Bytom nagrodzony w prestiżowym konkursie!

Bytom nagrodzony w prestiżowym konkursie!

Pomimo sytuacji pandemii, Bytom podobnie jak wiele innych miast w Polsce stara się stawiać na wydarzenia kulturalne. Zwłaszcza, iż w trudnym momencie, dla wielu ludzi stanowią odskocznię. Nie ma się zatem czemu dziwić, iż to właśnie Muzeum Górnośląskie zostało wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2019.

Czym Bytom zasłużył sobie na wyróżnienie?

19 października tego roku odbyła się gala konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2019. Miała ona miejsce w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród wielu nagrodzonych projektów znalazło się również Górnośląskie Muzeum, które wprowadziło pilotażowy program „pogotowie kulturalne”. Jego celem jest upowszechnianie różnej formy kultury wśród osób dorosłych z chorobami nowotworowymi. To jeden z trzech wyróżnionych programów edukacyjnych w ubiegłym roku.

Jak wyglądał pilotażowy projekt, z którego Bytom może być dumny?

Założeniem programu było dotarcie do osób, które ze względu na obniżoną odporność, zaawansowanie choroby czy brak możliwości nie mogą samodzielnie odwiedzać ośrodków kultury. Pracownicy placówki oraz osoby powiązane z projektem odwiedzały chorych w pobliskich szpitalach i klinikach. Przynosiły ze sobą ciekawe dzieła sztuki, eksponaty archeologiczne, etnograficzne, cenne księgi czy odznaczenia. Szybko okazało się, iż pomysł był strzałem w dziesiątkę, gdyż chorzy z dużą ciekawością podchodzili do pracowników. Dzięki temu, choć przez krótki czas mogli obcować z kulturą jak ludzie zdrowi, mogący odwiedzać kina czy muzea.

Jak zaznacza dyrekcja Muzeum, Sybilla jest najbardziej prestiżową nagrodą przyznawaną muzeom w całej Polsce. Można ją śmiało porównać do filmowych Oskarów. Nie ma się zatem czemu dziwić, iż wyróżnienie to zostało bardzo optymistycznie przyjęte przez Bytom, jak i osoby zaangażowane w projekt.