Bytom – nietuzinkowe miejsce na mapie Polski

Bytom – nietuzinkowe miejsce na mapie Polski

Bytom, jak niemalże każde miasto na Śląsku posiada szereg fascynujących, niekiedy opuszczonych industrialnych budynków, które zachwycą każdego turystę. Będąc właśnie w okolicach miasta można poznać jego historię w nowy, zaskakujący sposób. Poniżej zamieszczamy punkty, które powinny się znaleźć na mapie atrakcji turystycznych każdego.

Elektrociepłownia Szombierki – Bytom

Nie bez przyczyny budynek, o którym mowa dostał miano Śląskiej Katedry Industrialu. Elektrociepłownia Szombierki z pewnością wyróżnia się na tle pozostałej architektury. Jej otwarcie datowane jest na 1920 roku. Sam projekt to dzieło niezwykle utalentowanych, berlińskich architektów: Georga i Emila Zillmanów. Charakterystycznym elementem tego giganta jest kilkudziesięciometrowa wieża, na której widnieje duża, podświetlana tarcza zegara. Ciekawostką jest fakt, iż tylko Pałac Kultury i Nauki w Warszawie posiada większy zegar, niż ten bytomski. Jego krótsza wskazówka mierzy blisko 3 metr długości. Cały kompleks ma kubaturę 322 tysiące m3. I choć obecnie wnętrze budynku jest zamknięte dla odwiedzającym, sam wygląd zewnętrzny przyciąga zainteresowanych.

Bytom może poszczycić się Kopalną Rozbark

To miejsce, które bez wątpienia przenosi odwiedzających w przeszłość. Choć współcześnie kopalnia już nie działa, w jej budynkach mieści się Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Za najciekawszą pod względem architektonicznym część uważana jest dawna cechownia, w której niegdyś górnicy hucznie świętowali swoją Barbórkę. Ponadto spędzali oni tam wiele czasu podczas przerw pomiędzy zjazdem pod powierzchnię ziemi. Zabudowania, o których mowa sięgają 1877 roku, kiedy to ruszyło pierwsze wydobycie węgla. Miało ono miejsce aż do 2007 roku. W tym samym roku budynki wraz z murami oporowymi zostały oficjalnie wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Zwiedzając Bytom można natknąć się na wiele architektonicznych perełek. Wystarczy dobrze poszukać w Internecie, by odnaleźć miejsca doskonale wpasowujące się w industrializm światowego poziomu.