Bytom stawia na pomoc przedsiębiorcom

Bytom stawia na pomoc przedsiębiorcom

Prezydent miasta Bytom Mariusz Wołosz podkreśla, iż kolejna fala pandemii to cios dla wszystkich przedsiębiorców, którzy muszą walczyć o przetrwanie. Dlatego, podobnie jak miało to miejsce w marcu bieżącego roku, miasto wyciąga pomocną dłoń dla wszystkich, którzy prowadzą własne biznesy. Jak mówi prezydent Bytomia, wprowadzone rozwiązania mają stanowić uzupełnienie tego, co w listopadzie zaproponuje rząd.

Skuteczne rozwiązania – co Bytom da przedsiębiorcom?

Obecnie, podobnie jak podczas pierwszej fali pandemii, na terenie miasta funkcjonuje specjalny zespół roboczy, którego podstawowym działaniem jest weryfikowanie wniosków napływających od bytomskich przedsiębiorców. Tylko w okresie od marca do czerwca, do Urzędu Miasta drogą elektroniczną i tradycyjną pocztą wpłynęło ponad 400 takich dokumentów, na łączną kwotę blisko 377 tysięcy. To, co miasto może zaproponować to obniżenie nawet do 90% czynszu za lokale użytkowe bądź ich anulowanie, jeśli sytuacja pandemiczna nie pozwala na jakiekolwiek prowadzenie biznesu. To ogromne wsparcie, które wielu przedsiębiorcom „ratuje skórę”.

Warto również wiedzieć, iż przepisy podatkowe zostały tak skonstruowane, iż istnieje możliwość odroczenia płatności za podatek leśny, transportowy, drogowy czy podatek od nieruchomości bądź przesunięcie jego terminu płatności, jeśli dotyczy okresu bieżącego. Dodatkowo, w ramach działania Tarczy Antykryzysowej pomoc dla przedsiębiorców niesie również Powiatowy Urząd Pracy. To właśnie w nim firmy różnej wielkości mogą starać się o pożyczkę (jednorazową) jak i dofinansowanie części kosztów ( np. w przypadku wypłaty koniecznych załodze wynagrodzeń).