Bytom: Straty i inwestycje w kontekście zmian legislacyjnych

Bytom: Straty i inwestycje w kontekście zmian legislacyjnych

W wyniku wprowadzenia przez rząd zmian w przepisach podatkowych, które okazały się niekorzystne dla samorządów, Bytom poniósł straty wysokości 205 milionów złotych z tytułu udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) w ciągu ostatnich czterech lat. Mariusz Wołosz, aktualny prezydent miasta, podkreślił, że otrzymane z Rządowego Programu „Polski Ład” dofinansowanie wynoszące 40 milionów złotych stanowi jedynie fragment tej kwoty, która powraca do Bytomia.

Prezydent Wołosz zapewnia, że za te środki zostanie przeprowadzona modernizacja dróg w takich dzielnicach jak Łagiewniki, Sucha Góra i Miechowice. Przewiduje również realizację znaczącej dla mieszkańców inwestycji – budowę nowego przedszkola w centrum miasta oraz dodatkowego oddziału żłobka. Zapowiedział także termomodernizację Przedszkola Miejskiego nr 9 w Szombierkach.

Największym projektem będzie przebudowa kilkunastu ulic na terenie miasta, na którą zaplanowano aż 30 milionów złotych. Wśród ulic, które zostaną objęte remontem, znajdują się: Cyryla i Metodego, Wiejska, 8 Marca, Leszczynowa, Olchowa, Świerkowa, Jesionowa, Cisowa, Frenzla Boczna, Bukowa czy Dębowa.