Bytom w fotografiach Zofii Rydet

Bytom w fotografiach Zofii Rydet

Kilka dni temu Bytom był miastem, w którym odbyło się nietuzinkowe wydarzenie. Miejscowe Centrum Kultury wraz z Fundacją Zofii Rydet oraz Stowarzyszeniem Liga Kobiet Nieobojętnych zaprosili wszystkich zainteresowanych na spotkanie dotyczące fotografii, mające miejsce 21 października w BECEK-u. Czym się charakteryzowało?

Bytom w fotografii, czyli powrót do przeszłości

Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Głównie ze względu na samą postać pani Zofii Rydet, która w latach pięćdziesiątych mieszkała w Bytomiu, gdzie prowadziła swój biznes. Warto nadmienić, iż obecnie kobieta uznawana jest za jedną z najlepszych artystek fotograficznych, która w swoim dorobku posiada wiele inspirujących wystaw. Nie inaczej było tym razem, gdzie zgromadzeni zostali zaproszeni na pokaz filmu pt.: Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet” (w reżyserii A. Różyckiego). Po krótkim seansie na gości czekał kolejny slajd-show a następnie autorskie spotkanie.

Wstęp na wydarzenie był bezpłatny, jednak z powodu pandemii koronawirusa obowiązywały zapisy mailowe. Nie przeszkodziło to jednak zainteresowanym we wzięciu udziału w projekcie, pokazującym miasto Bytom z lat 50. Samo wydarzenie miało miejsce dzięki projektowi „HER I HIS STORY. Cykl spotkań historyczno-kulturalnych”, którego dofinansowanie poparła gmina. Warto więc zwrócić uwagę na inne wydarzenia z tego cyklu, gdyż dzięki nim można wynieść wiele informacji o mieście, jego historii czy mentalności społeczeństwa.