Celebracja Święta Wojska Polskiego w Miechowicach: Unikalne atrakcje i historię burzące serca

Celebracja Święta Wojska Polskiego w Miechowicach: Unikalne atrakcje i historię burzące serca

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z historią II wojny światowej poprzez odwiedzenie podziemnego schronu przeciwlotniczego w Miechowicach. Wydarzenie jest częścią obchodów Święta Wojska Polskiego, które odbędzie się 17 sierpnia. Rozpoczynamy od godziny 12:00 przy ulicy Kasztanowej w Bytomiu-Miechowicach. Oprócz zwiedzania schronu, na miejscu będą dostępne różnorodne atrakcje, takie jak prezentacje pojazdów wojskowych, a także darmowa grochówka prosto z kuchni polowej.

W sobotę, 17 sierpnia, w godzinach od 12:00 do 18:00 organizatorzy, Schron Miechowice i Kompania Bytom, zapewniają szeroki zakres aktywności. Będzie można nie tylko wejść do wnętrza podziemnego schronu, ale również obejrzeć dioramy przedstawiające szpital polowy i oddziały wojsk amerykańskich. Dla miłośników strzelanki przygotowano bezpłatną strzelnicę ASG, natomiast najmłodsi będą mogli skorzystać z bezpłatnych dmuchańców.

Schron w Miechowicach skrywa w sobie Izba Pamięci, poświęcona dramatycznym wydarzeniom z stycznia 1945 roku. Wówczas żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się aktów mordu, rabunku i gwałtu na mieszkańcach Miechowic. Jedną z ofiar był ksiądz Jan Frenzel, który został porwany z jednego z domów przy obecnej ulicy Styczyńskiego. Po wielogodzinnych torturach został zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.

Budując narrację wystaw, twórcy skupili się na tragediach lokalnej społeczności – Tragedii Miechowickiej oraz Tragedii Górnośląskiej. Prezentowane są również informacje na temat walk o Górny Śląsk w 1945 roku. Ogółem będzie można obejrzeć dwanaście nowych ekspozycji autorstwa takich osób jak Andrzej Habraszka, Maciej Bartków, Roland Skubała, Piotr Orzeł, Sebastian Markiel, Karol Januszewski i Adam Pawełczyk. Dodatkowo podczas zwiedzania będziemy mogli zapoznać się z makietami schronów Obszaru Warownego „Śląsk”, wystawą dotyczącą II wojny światowej oraz nową ekspozycją poświęconą górnictwu.