Działania bytomskich stróżów prawa: dwukrotnie zatrzymany pijany kierowca traci swoje auto

Działania bytomskich stróżów prawa: dwukrotnie zatrzymany pijany kierowca traci swoje auto

W jednym z komisariatów w Bytomiu, konkretnie Komisariacie Policji I, strażnicy prawa mieli zaszczyt zatrzymać nietrzeźwego operatora samochodu. Na nieszczęście dla bytomskiej drogówki, ten sam mężczyzna padł ich ofiarą ponownie, po upływie kilku godzin – również pod wpływem alkoholu. Tym razem jego stan upojenia alkoholowego przekroczył 1,5 promila, a fakt, że wywołał incydent drogowy tylko pogorszył sytuację. Wobec tych okoliczności, policjanci podjęli decyzję o skonfiskowaniu jego pojazdu. Postępowanie dotyczące dalszych losów auta zostało przekazane prokuraturze oraz sądowi. Ponadto, 38-latek musi liczyć się z możliwością kary do pięciu lat pozbawienia wolności.

W środowy dniu, dokładnie około godziny 16:00 na bytomskiej ulicy Wrzosowej, funkcjonariusze służący w Komisariacie I Policji w Bytomiu zatrzymali mężczyznę prowadzącego Peugeota pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało, że w organizmie 38-latka znajdował się prawie promil alkoholu. Niewiele godzin później, w ciemności nocy, strażnicy prawa z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu interweniowali przy kolejnym incydencie drogowym. Niespodziewanie zdarzenie to spowodował ten sam mężczyzna. Mimo wcześniejszych działań policji, które obejmowały odebranie uprawnień do kierowania pojazdem nietrzeźwemu kierowcy, 38-latek ponownie zdecydował się na jazdę. Tym razem przekroczył granicę półtora promila alkoholu w organizmie. W świetle tych przepisów, policjanci zdecydowali o skonfiskowaniu jego Peugeota. Dalsze losy auta pozostają teraz w gestii prokuratury oraz sądu. Dodatkowo, 38-latek stanąć musi w obliczu potencjalnej kary do pięciu lat pozbawienia wolności oraz surowej kary finansowej.

Z dniem 14 marca 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe regulacje prawne umożliwiające konfiskatę samochodów osobom, które mają we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek pojazdu jest także stosowany w sytuacjach, gdy kierujący pojazdem powoduje wypadek, mając we krwi więcej niż promil alkoholu lub gdy dochodzi do recydywy.

Według artykułu 44 b zaktualizowanego kodeksu karnego, w przypadkach określonych w ustawie sąd orzeka o przepadku pojazdu mechanicznego. Jeżeli pojazd nie był jedyną własnością sprawcy w momencie popełnienia przestępstwa albo jeżeli po popełnieniu przestępstwa samochód został sprzedany, ofiarowany lub ukryty, wówczas orzeka się przepadek równowartości pojazdu.