EC Szombierki uratowana przez Radę Miejską

EC Szombierki uratowana przez Radę Miejską

03 września radni z Bytomia podjęli uchwałę związaną ze współpracą Śląska i Bytomia w kwestii przejęcia Elektrociepłowni Szombierki. Na spotkaniu radnych pojawił się również marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, który od jakiegoś czasu próbuje przejąć kontrolę nad zabytkowym obiektem.

Marszałek twierdzi, że właściciel nie dba o bytomski zabytek i pozwala mu obracać się w ruinę. I ze względu na fakt, że nie jest w stanie zapewnić budowli należytej ochrony, EC Szombierki powinna trafić pod opiekę Śląska i Bytomia. Ponadto, marszałek Jakub Chełstowski wraz z zastępcą prezydenta Bytomia Michałem Biedą zaprezentowali bogatą historię niszczejącej elektrociepłowni, ukazując, że obiekt jest więcej niż wart, aby o niego walczyć.

Remont EC Szombierki nie będzie należał do najtańszych i już mówi się o kwotach obejmujących setki miliony złotych. Poza tym do tego dochodzą jeszcze koszta związane z późniejszym utrzymywaniem tego zabytkowego kolosa. Na spotkaniu pojawił się również radny PiS Maciej Bartków, który dodał, że rozdziały EC Szombierki nie dobiegły jeszcze końca i ma nadzieję, że elektrociepłownię czeka jeszcze długie życie.

Na spotkaniu wzięto pod uwagę wszystkie wypowiedzi, a następnie uchwałę poddano głosowaniu. W sprawie przejęcia Elektrociepłowni Szombierki przez Województwo Śląskie i Miasto Bytom 23 radnych zagłosowało na rzecz uchwały, a dwóch wstrzymało się od głosu.