Edyta Świątczak-Gurzęda obejmuje stanowisko Rzeczniczki Osób Niepełnosprawnych w Bytomiu

Edyta Świątczak-Gurzęda obejmuje stanowisko Rzeczniczki Osób Niepełnosprawnych w Bytomiu

Edyta Świątczak-Gurzęda, nowa Rzeczniczka Osób Niepełnosprawnych, staje przed wyzwaniem kontynuowania pracy swojego poprzednika, Hilarego Zawady. Zawada, ceniony i doświadczony urzędnik miejski w Bytomiu, pozostawił po sobie duże buty do wypełnienia. Edyta deklaruje, że w swojej roli zamierza budować silniejsze relacje między samorządem lokalnym, organizacjami non-profit i sektorem prywatnym.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na oficjalnej stronie internetowej Bytomia, to Prezydent Mariusz Wołosz mianował Edytę na stanowisko rzeczniczki ds. osób niepełnosprawnych. Świątczak-Gurzęda przejęła obowiązki po Hilarym Zawadzie, który pełnił tę funkcję od 2008 roku aż do swojej śmierci w ubiegłym roku.

Edyta, wspominając o swoim zmarłym poprzedniku, stwierdziła, że duch Hilarego towarzyszy jej od pierwszego dnia jej pracy. Twierdzi również, że podobnie jak Zawada, jest zdecydowana przekuć prawnicze zasady w działania, które będą miały na celu zjednoczenie miasta, NGO i biznesu na rzecz osób niepełnosprawnych.

Nowo powołana rzeczniczka ma imponujące kwalifikacje akademickie. Ukończyła filologię polską na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, a także studia podyplomowe z zakresu zarządzania rehabilitacją na Uniwersytecie Wrocławskim oraz organizacji pomocy społecznej.