Kolejna próba pobicia rekordu Polski podczas Święta Rozbarku: największa liczba osób w strojach regionalnych
W poniedziałkowe popołudnie organizatorzy tradycyjnego Święta Rozbarku poinformowali o planach na przyszły rok. Mają zamiar spróbować po raz kolejny pobić krajowy rekord w ilości osób ubranych w regionalne stroje podczas uroczystości planowanych na 2025 rok.
We wrześniu 2024 roku, z okazji 770-lecia Bytomia, organizatorzy starali się zgromadzić 770 osób w śląskich strojach podczas Święta Rozbarku. Mimo iż frekwencja była imponująca – 413 osób przybyło w regionalnym ubiorze, nie udało się pobić aktualnego rekordu, który należy do miejscowości Wykrot w gminie Myszyniec (województwo mazowieckie), gdzie kiedyś zgromadzono 467 osób w strojach ludowych.
Na 6 września 2025 roku zaplanowano kolejną próbę ustanowienia nowego rekordu Polski. Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, wyraził nadzieję, że mieszkańcy przyjdą tłumnie, prezentując bogactwo i różnorodność strojów regionalnych.
Wiodącym organizatorem Święta Rozbarku jest Klub Sportowy Skarpa Bytom. Dobromir Bujak, prezes klubu, zaznaczył, iż podczas pierwszej próby nie brakowało wiele do złamania rekordu. Jest przekonany, że druga próba stanie się wspaniałą okazją do ukazania regionalnych barw i odmienności.
Podczas tegorocznej edycji Święta Rozbarku część historycznego napisu „Kopalnia Rozbark” została przywrócona na murze oporowym przy ulicy Chorzowskiej. Teraz możemy tam zobaczyć napis „Rozbark”.
Założony przez Skarpę Bytom klub sportowy, prowadzi największe w Polsce i jedno z największych w Europie Centrum Sportów Wspinaczkowych, które mieści się w dawnych budynkach Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark. To ogromny kompleks o powierzchni 3000 m kwadratowych przeznaczony do wspinaczki, otwarty w 2021 roku. Dysponuje zarówno ściankami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi, a także oferuje siłownię i sauny.