Modernizacja Elektrociepłowni Szombierki – historyczne dziedzictwo z nowym przeznaczeniem

Grupa Arche, właściciel Elektrociepłowni Szombierki, wysuwa starania o pozyskanie zgody na transformację tego zabytkowego miejsca. Planowany jest projekt, który przemieni ten zakład nazywany również Industrialną Katedrą, nadając mu innowacyjne przeznaczenie.
Ten monumentalny kompleks EC Szombierki, będący jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Bytomiu, przykuwa uwagę swoimi trzema około 120-metrowymi kominami. Zaprojektowany przez Emila i Georga Zilmannów, został nabyty przez Grupę Arche, dewelopera specjalizującego się w odnawianiu zabytkowych budynków poprzemysłowych, w sierpniu 2022 roku.
Już kilka lat temu zwróciliśmy uwagę na Elektrociepłownię Szombierki. Jest to obiekt o niezwykle imponującej strukturze. Kiedy zauważyliśmy proces jego degradacji, postanowiliśmy podjąć działania – wspominał Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche, dwa lata temu. Jego ambicją jest stworzenie w tym miejscu przestrzeni otwartej i wielofunkcyjnej, skupiającej się na kulturze i edukacji. Dodatkowo, jako największa sieć hotelowa, Grupa Arche planuje wprowadzenie funkcji hotelowych w budynku biurowym i rozdzielni.
Elektrociepłownia została zakupiona przez Grupę Arche w bardzo złym stanie technicznym, po poprzednim właścicielu, który doprowadził tę nieruchomość do ruiny. W wyniku tego na przełomie 2022 i 2023 roku, prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko prezesowi spółki Rezonator S.A. W rezultacie, nowy właściciel musiał zacząć od zabezpieczenia i inwentaryzacji obiektu. Jednak z powodu długotrwałych procedur administracyjnych, nie wszystkie działania mogły zostać podjęte od razu. Priorytetem było m.in. remont dachu wieży zegarowej, który był już w alarmującym stanie.