Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego zostało otwarte w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Bytomiu

Nowe Centrum Zdrowia Psychicznego zostało otwarte w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Bytomiu

W piątek, pierwszego grudnia, nowo utworzone Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) rozpoczęło działalność w Bytomiu. Mieszkańcy, którzy wcześniej musieli czekać na umówienie się na wizytę u specjalisty, teraz będą mogli liczyć na szybszą pomoc medyczną w nowej placówce. CZP jest częścią ogólnopolskiego pilotażowego projektu reformy systemu opieki psychiatrycznej – do końca bieżącego roku planowane jest uruchomienie 129 takich centrów.

Od dawna pacjenci mieli opcję skorzystania z usług poradni oraz specjalistycznych oddziałów psychiatrycznych, które nadal funkcjonują bez zmian. Ale od piątku, dzięki otwarciu Centrum Zdrowia Psychicznego, każdy potrzebujący wsparcia może zgłosić się do Punktów Zgłoszeniowo-Koordynacyjnych znajdujących się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 oraz Poradni „Szombierki” – jak podaje PAP.

Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne są otwarte w dni robocze od 8:00 do 18:00. W placówce dostępni będą specjaliści z dziedziny ochrony zdrowia psychicznego, takie jak psycholog lub doświadczona pielęgniarka. Podczas konsultacji ocenią oni rozmiar problemów, z którymi pacjent się zgłasza, udzielą porad i wskażą najodpowiedniejszy sposób rozwiązania problemu.