Parowóz „Ryś” zasilił szeregi Górnośląskich Kolei Wąskotorowych!

Parowóz „Ryś” zasilił szeregi Górnośląskich Kolei Wąskotorowych!

Dobra wiadomość dla entuzjastów dawnych maszyn kolejowych – po ponad 50 latach emerytury zabytkowy parowóz „Ryś” wraca do czynnej służby kolejowej. Maszyna przeszła gruntowny remont i posłuży teraz jako wspaniała atrakcja turystyczna Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Lokomotywa parowa „Ryś”, która została wyprodukowana w 1950 roku, wraca na wąskie tory, aby dostarczać znakomitej rozrywki zarówno turystom, jak i mieszkańcom Bytomia. Dzisiaj nazywany jest przez pracowników kolei „Ryszardem”, ponieważ ten unikalny parowóz ma już swoje lata, czego dowodem mogą być jego 71. urodziny.

Według prezydenta Bytomia, Mariusza Wołosza, zabytkowa lokomotywa jest doskonałym pomysłem na podkręcenie zestawu bytomskich atrakcji i z pewnością będzie cieszyć się ogromnym zainteresowaniem wśród pasażerów.

Internetowa zbiórka pieniędzy przywróciła „Rysia” do służby

„Ryś” przeszedł długą drogę, aby ponownie pojawić się na żelaznej drodze. Zaraz po 2000 roku lokomotywa została przekazana kolejowym warsztatom naprawczym w Przezchlebiu. Remont, co prawda, nie został w pełni ukończony i w 2009 roku parowóz powędrował z powrotem do Rud. A tam garażował przez ponad 20 lat.

Jakiś czas temu okazało się, że dzięki niedokończonym pracom remontowym i dobrym warunkom przechowywania „Ryszard”, tak naprawdę, jest w bardzo dobrym stanie. Z tego względu zorganizowano zbiórkę internetową, z której zyski przeznaczono na remont tej zabytkowej maszyny. W sumie Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zebrało 24 tysiące złotych.