Aktualności

Pierwsze efekty rewitalizacji terenów po KWK “Rozbark” 

Od kilku miesięcy na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego KWK „Rozbark” trwają prace rewitalizacyjne. Na terenie zaplanowano budowę Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Na początku marca br. zakończyła się budowa pierwszego z obiektu-budynku noclegowo-szkoleniowego. W najbliższym czasie zostanie on odebrany przez odpowiednie służby. 

Co więcej, w temacie rewitalizacji dawnych terenów kopalnianych? 

Jak wiemy od dawna trwają prace na terenach pokopalnianych KWK „Rozbark”. Bytom zyska nowe miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe. Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych ma już przygotowany projekt pomieszczeń. W przyszłości pojawi się tam nowoczesna recepcja, dobrze wyposażone pokoje, dwie sale konferencyjne oraz miejsce pod organizację przyjęć i uroczystości. W obiekcie mają odbywać się szkolenie, wykłady, czy pracownicze konferencje. Wybrano również mural, który będzie zdobił budynek. Wykona go lokalny artysta, a obraz będzie nawiązywał do historii Bytomia i kopalni. Będzie można na nim zobaczyć rys historyczny kopalni Rozbark, a także datę jej powstania i zamknięcia. Co więcej, na jednej ze ścian budynku powstanie podświetlana zewnętrzna ścianka wspinaczkowa. Całość jest jak na razie uzgadniana z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. 

Jak zmieni się otoczenie dawnej kopalni KWK „Rozbark”? 

Otoczenie dawnej kopalni zmieni się bardzo. Przede wszystkim będzie tam dużo milej, a tereny będą sprzyjały długim spacerom i przebywaniu na świeżym powietrzu. Mają tam powstać alejki dla pieszych, drogi dla łyżworolek, tory przeszkód oraz siłownia na świeżym powietrzu. Już niebawem, bo na przełomie marca i kwietnia będą montowane pierwsze urządzenia do ćwiczeń. Cała społeczność Bytomia chce jednak upamiętnić to miejsce. Przyszłe pokolenia nie mogą zapomnieć, że kopalnia była i jest częścią bytomskiej historii. Na terenie zewnętrznym powstanie miejsce, będące pamiątką po kopalni KWK ”Rozbark”. Z czasem pojawi się tam też tablica upamiętniająca jedną z największych katastrof górniczych w naszym kraju, podczas której zginęło 145 górników.