Pierwsze efekty rewitalizacji terenów po KWK “Rozbark” 

Pierwsze efekty rewitalizacji terenów po KWK “Rozbark” 

Od kilku miesięcy na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego KWK „Rozbark” trwają prace rewitalizacyjne. Na terenie zaplanowano budowę Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Na początku marca br. zakończyła się budowa pierwszego z obiektu-budynku noclegowo-szkoleniowego. W najbliższym czasie zostanie on odebrany przez odpowiednie służby. 

Co więcej, w temacie rewitalizacji dawnych terenów kopalnianych? 

Jak wiemy od dawna trwają prace na terenach pokopalnianych KWK „Rozbark”. Bytom zyska nowe miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe. Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych ma już przygotowany projekt pomieszczeń. W przyszłości pojawi się tam nowoczesna recepcja, dobrze wyposażone pokoje, dwie sale konferencyjne oraz miejsce pod organizację przyjęć i uroczystości. W obiekcie mają odbywać się szkolenie, wykłady, czy pracownicze konferencje. Wybrano również mural, który będzie zdobił budynek. Wykona go lokalny artysta, a obraz będzie nawiązywał do historii Bytomia i kopalni. Będzie można na nim zobaczyć rys historyczny kopalni Rozbark, a także datę jej powstania i zamknięcia. Co więcej, na jednej ze ścian budynku powstanie podświetlana zewnętrzna ścianka wspinaczkowa. Całość jest jak na razie uzgadniana z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. 

Jak zmieni się otoczenie dawnej kopalni KWK „Rozbark”? 

Otoczenie dawnej kopalni zmieni się bardzo. Przede wszystkim będzie tam dużo milej, a tereny będą sprzyjały długim spacerom i przebywaniu na świeżym powietrzu. Mają tam powstać alejki dla pieszych, drogi dla łyżworolek, tory przeszkód oraz siłownia na świeżym powietrzu. Już niebawem, bo na przełomie marca i kwietnia będą montowane pierwsze urządzenia do ćwiczeń. Cała społeczność Bytomia chce jednak upamiętnić to miejsce. Przyszłe pokolenia nie mogą zapomnieć, że kopalnia była i jest częścią bytomskiej historii. Na terenie zewnętrznym powstanie miejsce, będące pamiątką po kopalni KWK ”Rozbark”. Z czasem pojawi się tam też tablica upamiętniająca jedną z największych katastrof górniczych w naszym kraju, podczas której zginęło 145 górników.