Planowana odbudowa linii tramwajowej w Bytomiu do Miechowic w ramach nowego projektu Tramwajów Śląskich

Planowana odbudowa linii tramwajowej w Bytomiu do Miechowic w ramach nowego projektu Tramwajów Śląskich

Tramwaje Śląskie przygotowują się do złożenia nowego projektu finansowanego ze środków unijnych w perspektywie 2021-27. W tym kontekście, planują zlecić sporządzenie studium przedprojektowego dla potencjalnej linii tramwajowej prowadzącej do Miechowic w Bytomiu. Chociaż realizacja tej trasy jest jeszcze odległa, starania te stanowią pierwszy krok w jej kierunku.

Kiedyś tramwaje regularnie kursowały do Miechowic, a potem dalej w stronę Rokitnicy, Wieszowy i Stolarzowic. Jednakże, ruch na tej trasie został zawieszony w roku 1983 ze względu na remont skrzyżowania kolejowo-drogowego znajdującego się przy ulicy Wrocławskiej. W wyniku tych zmian, trasa tramwajowa została skrócona do nowo wybudowanej pętli w rejonie ulicy Reja. Mimo budowy nowych wiaduktów, które zajęły około dekady – a także mimo powstania oddzielnego przęsła, które pozostaje niewykorzystane do dziś – tramwaje do liczącej 30-tysięcy mieszkańców dzielnicy Miechowice, nie powróciły.

Idea odbudowy linii tramwajowej do Miechowic pojawia się cyklicznie. Tym razem została ona poruszona w kontekście planowanego przez Tramwaje Śląskie nowego projektu unijnego. Firma ma zamiar opracować dokumentację aplikacyjną dla szereg działań związanych z modernizacją torowisk, zakupem nowych pojazdów oraz budową nowych tras tramwajowych w Katowicach i Sosnowcu. W ramach tych planów, Tramwaje Śląskie zamierzają również zlecić opracowanie studium przedprojektowego dla potencjalnej trasy w Bytomiu.