Rower miejsce w Bytomiu? Decyzje zapadły! 

Rower miejsce w Bytomiu? Decyzje zapadły! 

Polskie miasta coraz częściej stawiają na rowery. Te systemy bardzo dobrze działają w największych miejscowościach. Bez wątpienia pionierami tego typu rozwiązań była Warszawa, Kraków i Wrocław. Wypożyczalnie rowerów są dobrym rozwiązaniem dla niezmotoryzowanych, rozładowują miejskie korki oraz są przyjazne dla środowiska! 

Nowe stacje rowerowe

W minionych latach popularność rowerów miejskich w Polsce przybrała na sile. Wprowadziły je mniejsze miasta, takie jak Sosnowiec, Katowice, Tychy, Gliwice czy Zabrze. Z kolei w Bytomiu mieszkańcy od dawna zabiegali o dostęp do rowerów miejskich. Niestety nic się w tej sprawie nie działo, a lokalne władze nie były zainteresowane tym tematem. Sprawa ciągnie się od 2015 roku. To wtedy powstała strona na Facebooku o nazwie Bytomski Rower Miejski. Jej celem było propagowanie ekologii i sprawniejszego przemieszczania się po Bytomiu. Następnie w 2017 roku sprawa trafiła do prezydenta Bytomia-Damiana Bartyli. Mieszkańcy otrzymali obietnicę wprowadzenia programu pilotażowego rowerów miejskich. W strategicznych miejscach miały być ustawione 4 stacje rowerów. Jak wiemy, nigdy nie powstały. 

Przełom w sprawie stacji rowerowych

W ostatnim tygodniu lutego pojawił się przełom w sprawie. Urząd Miasta poinformował, że Bytom dołączy do projektu Roweru Metropolitalnego. Dzięki wprowadzeniu programu, mieszkańcy Bytomia nie dostaną 4, czy 5 stacji rowerowych, a około 60. Cała sieć ma być wyposażona w 700 rowerów. Docelowo projekt będzie jednym z największych w Europie. Miejskie jednoślady będą służyły nie tylko do przemieszczania się po Bytomiu, ale i po całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Miasto chce propagować zdrowe podejście do życia oraz pokazać, że w wielu przypadkach rower jest dużo efektywniejszy od samochodu. Emituje mniej zanieczyszczeń, a osoby na nich jeżdżące cieszą się lepszym zdrowiem i kondycją. Na przykładzie większych miast śmiało można stwierdzić, że po uruchomieniu miejskich wypożyczalni wzrosła liczba osób, które przesiadły się z samochodu na rower i w ten sposób dojeżdżają do pracy.