Rynek w Bytomiu wzbogacił się o nową wystawę plenerową

Rynek w Bytomiu wzbogacił się o nową wystawę plenerową

Na rynku w Bytomiu można oglądać nową wystawę pod nazwą „Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i w latach powojennych”. Ekspozycja przedstawia zdjęcia po II wojnie światowej, ukazujące historię Dolnego i Górnego Śląska.

Poświęcona Tragedii Górnośląskiej z 1945 roku wystawa w Bytomiu przedstawia losy i historię powojenną mieszkańców śląskich. Cała wystawa jest dwujęzyczna i powstała dzięki członkom Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Ma wydźwięk informacyjno-edukacyjny i będzie prezentowana na bytomskim rynku do końca września. Następnie zostanie przeniesiona pod oficynę pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach.

Wystawa ukazuje tragiczne wydarzenia, do jakich doszło na Śląsku w latach 1945-1950, obrazowo opisując krwawy najazd Armii Czerwonej na ziemie śląskie w styczniu 1945 roku. Był to makabryczny okres dla mieszkańców Śląska, pełen przemocy, grabieży, gwałtów, porwań i okrutnych morderstw.

Rynek w Bytomiu nie jest pierwszym miejscem, gdzie prezentowano tę powojenną ekspozycję. Wcześniej gościła m.in. w takich miastach jak Łabędy, Gliwice i Opole. Ekspozycja złożona jest z 13 tablic informacyjnych. A do ich stworzenia posłużyły materiały archiwalne polskie i zagraniczne. Wykorzystano także fotografie amerykańskiego reportera Johna Vachona i materiały z Państwowego Archiwum Rosyjskiego.

Podczas oglądania wystawy można zobaczyć takie wydarzenia jak walki na Dolnym Śląsku, migracje do Niemiec, najazd Armii Czerwonej, Śląsk w Trzeciej Rzeszy, konferencję poczdamską, usunięcie Niemców i wiele innych.