Święto Szlaku Zabytków Techniki i bytomska wąskotorówka

Święto Szlaku Zabytków Techniki i bytomska wąskotorówka

11 września w Bytomiu odbyło się święto techniki o nazwie Industriada 2021. Celem uroczystości było zgłębianie tajników świata techniki i promowanie wdrażania do przemysłu rozwiązań ekologicznych. Przez większość dnia Bytom był gospodarzem warsztatów kreatywnych, obejmujących sprawdzanie koncentracji, pamięci, celności, zmysłów konstrukcyjnych i pracy w zespole. Natomiast największym hitem okazała się kolej wąskotorowa.

Zarówno na Śląsku, jak i w całej Polsce, Górnośląskie Koleje Wąskotorowe cieszą się niezwykłą popularnością wśród turystów i entuzjastów szynowych wehikułów. Z tego względu uruchomiono w Bytomiu kolejkę wąskotorową, która woziła pasażerów na trasie Bytom Karb Wąskotorowy – Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Co więcej, można było również przejechać się drezyną, która ruszała ze stacji Bytom Karb Wąskotorowy.

Kolej wąskotorowa, która jest najstarszą koleją tego typu w Polsce, bo działa aż od 1853 roku, woziła uradowanych pasażerów na dystansie 21 km pomiędzy Bytomiem a Tarnowskimi Górami. Jest to zabytkowy fragment trasy głównej, która niegdyś liczyła ponad 230 km długości. Natomiast Bytom Wąskotorowy jest największą stacją na tym odcinku. Mało tego, podczas święta techniki można było również podziwiać starą infrastrukturę kolejową, wagon salonowy z 1912 roku, a także budynki dawnej parowozowni.

Industriadzie 2021 towarzyszyła także wystawa fotograficzna, przedstawiająca rozmaite ciekawostki na temat kolei wąskotorowej. Zdjęcia ukazywały przekroje dawnych lokomotyw, maszyny wykorzystywane do prac na kolei, a także mechanizmy napędzające te wiekowe zabytki.