Tabliczki z kodami QR na Grossfeldzie – nowa forma poznawania historii miasta
Teraz możemy dowiedzieć się więcej o dawnej historii Grossfelda, dzięki małym tabliczkom z kodami QR, które niedawno pojawiły się na terenie tego obszaru. Wystarczy jedynie użyć kamery w telefonie komórkowym do zeskanowania kodu, aby odkryć bogate i fascynujące opowieści z przeszłości tego miejsca.
Osobą odpowiedzialną za stworzenie tego innowacyjnego projektu jest bytomski historyk Dariusz Pietrucha, który sprawuje również funkcję prezesa stowarzyszenia Pro Fortalicium. Jego pomysł na pierwszym etapie zakładał umieszczenie 31 tabliczek z kodami QR na różnorodnych obiektach na północno-zachodnim obszarze Śródmieścia, znanej jako Grossfeld (pol. Wielkie Pole).
Te niewielkie tabliczki dają możliwość nie tylko lepszego poznanie historii Grossfelda, ale również przekonania się, jak wyglądała ta okolica w przeszłości oraz jak ewoluowały funkcje poszczególnych obiektów. Można je znaleźć między innymi przy ulicy Woźniaka, Fałata, czy w pobliżu Domu Żałoby i Placu Rodła.
Kody QR umieszczone są również na tabliczkach położonych przy budynkach, ulicach i rzeźbach, które można dostrzec m.in. przy ulicy Jaworowej, Fałata, Placu Rodła, willi nadburmistrza Georga Brüninga, Domu Żałoby przy ulicy Piekarskiej, kościele pw. Podwyższenia Krzyża, Szkole Podstawowej nr 5, historycznym Domu Kalek przy Al. Legionów – obecnie znanym jako Krüppelheim zum hl.Geist, schronach przeciwlotniczych oraz w pobliżu rzeźb Waltera Tuckermanna. Ciekawe opowieści można odnaleźć również przy kwartałach budynków pomiędzy ulicami Strzelców Bytomskich, Axentowicza i Ligonia.