Uczniowie z I LO w Bytomiu przygotowali niezwykły projekt społeczny

Uczniowie z I LO w Bytomiu przygotowali niezwykły projekt społeczny

Projekt przygotowany przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia w Bytomiu nosi nazwę „Ludzie ludziom”. Jego ideą jest zwrócenie uwagi młodym ludziom na łamanie praw człowieka, które nie powinno mieć miejsca. Projekt pokazuje, jak takie praktyki mogą wpływać na ludzkie życie. Został stworzony przez uczennice klasy humanistycznej w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. 

Inicjatywa skierowana do młodych ludzi

Głównym celem uczennic jest edukowanie o łamaniu praw człowieka. Z założenia projekt miał być skierowany dla młodych ludzi. Nie oczekiwały, że o kampanii będą pisały czasopisma. Same uczennice mówiły, że ich największym celem jest zwrócenie uwagi na nagminne łamanie praw człowieka, które staje się powszechne. Celem projektu jest pokazanie, jakie są podstawowe prawa człowieka, jak można o nie dbać oraz jak się bronić przed ich łamaniem. Uczennice zauważyły też problem wynikający z nieznajomości Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Jeżeli coś jest nieznane, nie może być również bronione. W naszych czasach szerzy się znieczulica na drugiego człowieka, z czym nastolatki postanowiły walczyć. Materiały z kampanii „Ludzie ludziom” są dostępne w prostej i przystępnej formie. Projekt ma fanpage na Facebooku, gdzie autorki publikują grafiki w jasnych kolorach z edukacyjnymi treściami. Znajdziemy tam posty mówiące o definicji prawa inaczej interpretowanej w każdym kraju, o łamaniu powszechnych praw przysługującym ludziom w danych państwach, a także o walce z tymi praktykami. Posty wywołują różnorodne emocje, a ich głównym celem jest edukacja. 

Ludzie nie znają swoich podstawowych praw

Problemem jest niewiedza, jak wcześniej wspomniano. Dorośli często zapominają o swoich prawach, z kolei dzieci nikt o nich nie edukuje. Dorośli pozwalają je łamać, ponieważ nie wiedzą o ich istnieniu. Co więcej, na fanpage oprócz postów są publikowane krótkie animacje z Plamą, postacią opowiadającą o prawach człowieka. Jedna animacja to jedno prawo dokładnie opowiedziane. Do tej pory twórczyniom projektu udało się poruszyć tematy równości każdego człowieka, dyskryminacji, prawa do życia, wolności i bezpieczeństwa. Uczennice planują webinary ze specjalistami. Twórczynie w ramach projektu współpracują z Amnesty International Katowice oraz Fundacją Europejskich Inicjatyw na Śląsku.