Życie ludzi w Beceku

Życie ludzi w Beceku

Wyobraźmy sobie dokument o ludziach, kręcony dokładnie tak, jak te które znamy z popularnych kanałów przyrodniczych o zwierzętach, czy owadach. Dokładnie tym, jest Życie Ludzi. Jednak nie jest to przyjemna naukowa opowieść, a egzystencjalna podróż na wzór tej, którą znamy z dzieł Maurycego Maererlincka, jak Życie pszczół. W wystawie mamy więc do czynienia z przesadną wręcz antropomorfizacją owadów, aby przedstawić poważne kwestie z życia ludzi. Jest to więc wystawa w sytuacji odwróconej, gdzie to na przykładzie ludzi, pokazuje się złożony świat owadów. W rezultacie odbiorca jednak widzi, że to ciągle ten sam świat, w którym człowiek funkcjonujący w grupie, stawia pytanie o życie jednostki i jej funkcję. 

Wystawa z 30 listopada odwołana, można obejrzeć ją wirtualnie

Zaplanowana na 30 listopada wystawa otwarta została odwołana. Jednak już od dziewiętnastego, aż do trzydziestego pierwszego marca można obejrzeć ją, zakupując bilet na stronie Bytomskiego Centrum Kultury. Partnerami wystawy jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, a także Fundacja Imago Mundi, Muzeum Górnośląskie oraz Wajda School. Całość projektu sfinansowano z Funduszu Promocji Kultury pochodzącego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa jest z pewnością unikatowa i warta zobaczenia. Kuratorkami niezwykłego projektu są Agata Cukierska i Katarzyna Kania. 

Sekretne życie pszczół, ale czy na pewno?

Wiele owadów jest alegorią ludzkich postaw i zachowań. Pszczoły były na przykład uważane już od starożytności jako przykład idealnej, pracowitej wspólnoty. Jednak z czasem obserwacja i rozumienie, jak złożony jest świat owadów, pojawiały się kolejne, zupełnie inne porównania. Wystawa jednak nie ma na celu wzbudzenia w nas przyjemnych emocji, a skłonienie do refleksji. Jest to krytyczna analiza mechanizmów występujących w naturze i rzutujących na świat ludzi. Widząc uczłowieczone owady, widzimy stworzenia, a zarazem rozumiemy, jak wszyscy jesteśmy podatni na pewne złożone siły, które rządzą światem. 

Jeden komentarz o “Życie ludzi w Beceku

Comments are closed.